Ако желаете да получите пенсия или добавка към пенсия, е необходимо да подадете съответното заявление по образец към НОИ по настоящ или постоянен адрес. Към заявлението се добавят и някои документи (оригинали), с чиято помощ ще ви бъде отпусната пенсия. Заявленията могат да бъдат подадени лично или чрез законен представител. Какви документи са нужни, четете по-долу.
Документи при пенсии за трудова дейност
За да вземете пенсия за осигурителен стаж и възраст, инвалидна пенсия за общо заболяване, пенсия за трудови злополуки или професионална болест, е необходимо да подготвите документите, които ще посочим в следващите редове. Те са задължителни за всеки човек:
- Заявление за пенсиониране (УП-1 формуляр, образец);
- Документи за осигурителен стаж (трудови книжки, УП-13, УП-14, УП-16, УП-3, УП-30, осигурителни книжки, акт за раждане на деца, ВОК и други);
- За хората, на които се отпуска пенсия с начална дата до 31 декември 2018 – документи за осигурителен доход за осигурителните вноски за три последователни години от последните 15 години осигурителен стаж до 01 януари 1997 г. и за целия период от тази дата до датата на пенсиониране;
- Удостоверение на наследници (наследствени пенсии);
Документи за пенсии, които не включват работна дейност
Тук включваме и документите, които ще ви трябват, когато желаете да получите пенсия, която не включва работна дейност. Това може да са пенсии за инвалидизиране, пенсии от военна служба, социална пенсия за старост или други. Нека да разгледаме, какви документи ще ви трябват:
- За пенсии за лица, които са пострадали при изпълнението на наборна военна служба или в запаса, се изисква експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК и удостоверение от военното поделение на служещия;
- За пенсии за гражданска инвалидност, е нужно да предоставите документ, който удостоверява обстоятелствата, при които лицето е пострадало или заболяло. Прибавят се и документите от решението на ТЕЛК/НЕЛК за степента на инвалидност;
- За социална пенсия по старост (за лица над 70 г.) се предоставя декларация по образец за имотното състояние на семейството и неговия годишен доход. За определяне на годишния доход на семейството, в него влизат съпругът и съпругата, както и децата до 18 годишна възраст, които нямат брак, а също и деца над 18 годишна възраст, които са нетрудоспособни, нямат доходи и не са встъпили в брачен съюз.
Как да подготвя документите за пенсия?
Вие винаги можете да се свържете с Националния осигурителен институт, където ще ви окажат съдействие при подготвянето и подаването на документи за пенсия. Там работят специалисти, с чиято помощ ще подадете необходимите заявления и декларации. Разбира се, за лицата, които искат да вземат пенсия за трудова дейност, е необходимо да се консултират със счетоводството на предприятието си, което да им помогне. По този начин ще успеят да съберат всички документи.
Ако имате забравени трудови книжки или други документи, които удостоверяват наличието на стаж, е нужно да се свържете с бившия ви работодател, който да ви издаде съответните документи. По този начин ще съберете стажа си, който да представите пред служителите на НОИ.
Обобщителни думи
Подготовката на документи за пенсиониране често изисква време, а и намеса от счетоводители, работодател, ТЕЛК и други служби. В тази статия разгледахме основните документи, които ще ви бъдат поискани, когато кандидатствате за пенсия. Надяваме се, че нашата статия е успяла да ви бъде полезна и ще получите пенсията, която ви се полага по закон. Желаем ви всичко добро.
Често задавани въпроси
Как се изчислява размерът на пенсията?
Размерът на пенсията обикновено се изчислява въз основа на трудовия стаж, платените осигурителни вноски в пенсионната система и други фактори. Вашата държавна институция по социално осигуряване ще ви предостави подробна информация за този процес.
Как да проверя статуса на моето пенсионно заявление?
За да проверите статуса на вашето пенсионно заявление, свържете се с Националния осигурителен институт. Те ще ви информират за текущия статус и какви стъпки могат да бъдат необходими.