Счетоводни Услуги » Блог » Прехвърляне на дялове на фирма – процедура и стъпки

Прехвърляне на дялове на фирма – процедура и стъпки

Прехвърляне на дялове на фирмаВсички фирми разполагат с капитал, който може да бъде разпределен между съдружниците, като това показва, кой съдружник, с каква част от фирмата разполага. Капиталът е разделен на дялове и всеки един дял се измерва има левова стойност, която представлява цяло число. Дяловете имат равен размер, но всеки от съдружниците може да разполага с определен брой дялове.

При положение че всички фирмени дялове принадлежат на един човек, то тогава той е едноличен собственик на капитала, а правната форма на дружеството е ЕООД. Що се касае до фирмите ООД, там дяловете могат да се разпределят, в зависимост от техния брой и броя на съдружниците. Така например, ако капиталът на фирмата е 200 лева и е разделен на 100 дяла по 1 лев, единият съдружник може да има 70 дяла, а другият 30, а има вариант и двамата да притежават по 50 дяла.

Тук е важно да напишем, че фирмените дялове могат да бъдат прехвърлени и за това ще стане въпрос, в следващите редове на тази статия. Как се извършва прехвърляне на дялове на фирма, какви документи са необходими и всичко относно тази процедура, ще научите по-долу.

Как се прехвърлят дялове между съдружници?

В Търговския закон, е упоменато, че прехвърлянето на дялове между съдружници във фирмите с правна форма ООД, може да се извърши свободно. С други думи, не се налага получаването на разрешение на другите съдружници, които не представляват страна по сделката. Един съдружник има право да прехвърли дадена част от дяловете си, както и да прехвърли всичките си дялове.

В случай, че съдружник прехвърли всички си дялове, то това значи, че той реално напуска дружеството. Така поставени нещата, съдружникът вече не притежава част от капитала и няма право да взима решения във фирмата и да получава част от печалбата под формата на дивидент.

Ако във фирмата ООД има само двама съдружника и единият от тях прехвърли всичките си дялове на другия, то тогава фирмата придобива форма ЕООД и има едноличен собственик на капитала.

Как се прехвърлят дялове на трети лица?

По-различно стои въпросът, когато съдружник иска да прехвърли част от дяловете или всичките си дялове на трето лице. Когато такова желание е налице, се налага искане на разрешение от другите съдружници в дружеството. Те от своя страна, могат да откажат да дадат такова разрешение. Това правило е наложително, тъй като външното лице, се готви да стане съдружник във фирмата, а останалите могат да не се съгласят. Ето защо, тази процедура е малко по-дълга и трудоемка.

Разрешението на съдружниците, е съпроводено от общо събрание на фирмата, където да се реши, дали да се допусне нов съдружник. Решението от общото събрание изисква нотариална заверка, ако в дружествения договор не е посочено друго. Най-често прехвърлянето на дялове на трети лица, е похват за привличане на нови инвеститори в дружеството, с цел наливане на свежи пари.

Прехвърляне на дялове – процедура  

За прехвърляне на дялове между съдружници или на трети лица, винаги се прави договор, който трябва да бъде нотариално заверен. В този договор се вписва дали прехвърлянето на дялове се прави като дарение или чрез покупко-продажба. Ако в договора е посочено, че дяловете се прехвърлят чрез дарение, то тогава бъдещият им собственик, просто не заплаща за тях.

При положение че прехвърлянето става чрез покупко-продажба, цената на един дял, не е задължително да отговаря на номиналната му стойност. Така например, ако дялът представлява 1.00 лв. от капитала, то той може да бъде продаден на далеч по-висока цена.

Продажбата на дружествени дялове, задължително се вписва в Търговския регистър. Едва, когато вписването стане факт, новият собственик има права върху дяловете и фирмата. По-горе споменатият договор за прехвърлянето се вписва в регистъра придружен от следните документи:

  • Договор за прехвърляне на дялове;
  • Декларация по образец за липса на неизплатени заплати, осигуровки и задължения;
  • Декларация по образец за истинността на обстоятелствата;
  • Протокол от общото събрани, с участие на новия собственик;
  • Нов дружествен договор на фирмата;
  • Молба за приемане на съдружник (при прехвърляне на трето лице);
  • Протокол за приемане на съдружник (при прехвърляне на трето лице)

Ако не можете да се справите с подготовката на горепосочените документи, то тогава не се колебайте да се свържете с нас, за да ви окажем съдействие. Използвайте посочените данни за контакт, за да зададете всичките си въпроси свързани с упоменатите тук документи.

Какви такси се дължат за прехвърляне на дялове?

Вписването на промяната в Търговския регистър изисква да бъде заплатена държавна такса в размер на 15 лева, когато се подава чрез електронен подпис. При подаване на документа на гише, цената е 30 лева. Прехвърлянето е съпроводено от заплащане на нотариални такси, но техният размер, зависи от вида на сделката. Най-често е добре да имате в себе си около 100 лева.

Често задавани въпроси

Кой може да ми помогне за прехвърляне на дялове?

Вие можете да се възползвате от услугите на професионалните счетоводни къщи, в които работят опитни счетоводители и юристи, с чиято помощ ще преминете през процедурата – лесно и бързо.

Може ли да се прехвърлят дялове между съдружници?

Да, можете да прехвърлите както част от дяловете си на друг съдружник, така и всичките си дялове. За това не се изисква разрешение от останалите съдружници във фирмата.

Има ли възможност за прехвърляне на дялове на трето лице?

Да, можете да прехвърлите част или всички дялове на трето лице, което не е съдружник във фирмата, но за целта, е необходимо да поискате разрешение от останалите съдружници.

Какво става, ако прехвърля всичките си дялове?

Прехвърляйки всичките си дялове, реално напускате фирмата и губите правата си в нея.

Информация за автора

Contact Email Icon