Счетоводни Услуги » Блог » Прехвърляне на майчинство (Какви са стъпките, които трябва да направите?)

Прехвърляне на майчинство (Какви са стъпките, които трябва да направите?)

Прехвърляне на майчинство (Какви са стъпките, които трябва да направите?)Българските закони дават възможност на майките, които желаят да се завърнат към работните си места, да прехвърлят майчинството си на бащата, дядото или бабата. Тази процедура се нарича прехвърляне на майчинство и е често практикувана от много жени с малки деца. Какви са стъпките за прехвърляне на майчинство и какво трябва да знаете, ще научите от тази статия по темата.

Как да прехвърлим майчинство на баща?

Практиката показва, че най-честият процес е прехвърляне на майчински отпуск от майка на баща, като за целта трябва да се извървят определени стъпки, които са свързани с административни процеси. Последните се извършват от работодателите и самите родители, за да бъде постигнат желания резултат. Общо взето процедурите не са сложни, но трябва да се отдели време за тях.

За да бъде прехвърлено майчинство на баща, има два основни фактора, които трябва да се следват. Първият е детето да бъде поне на 6 месеца, а майката да има актуален трудов договор и да е работила най-малко 12 месеца. Вторият важен фактор е свързан с бащата, който също трябва да работи на трудов договор и да има минимум 12 месеца стаж, за да получи отпуск.

В случай че покривате горепосочените фактори, то тогава прехвърлянето на майчинство може да бъде реализирано. За целта обаче се изисква да подготвите някои документи, за които ще ви информираме малко по-долу в статията. Такива са административните изисквания, тъй че не могат да бъдат подминати и се налага да сте готови с пълните документи за прехвърляне на майчинство.

Какви документи ми трябват за прехвърляне на майчинство?

На първо време двамата родители се задължават да представят удостоверение за раждане на детето, както и още няколко важни документа. Това е най-важната стъпка, когато се прехвърля майчинство и вие трябва да се подготвите за нея. Ето и какви други документи са необходими:

  • Приложение номер 8 от Наредбата за работното време, отпуските и почивките;
  • С това приложение майката се съгласява бащата да използва дадения отпуск;
  • Бащата също трябва да попълни приложението, за да даде своето съгласие;
  • Документът се връчва на работодателя, който трябва да приеме или откаже отпуска;

В случай че предприятието даде своето съгласие, родителите трябва да се обърнат към НОИ, за да предоставят допълнителни документи. Нека видим, какво трябва да се представи през институцията:

  • Заверено копие от разрешителната заповед на предприятието;
  • Заверено копие от акта за раждане (ако детето не е български гражданин);
  • Декларация за изплащане на обезщетение, след като детето е навършило 6 месеца;
  • В декларацията се посочва банкова сметка, на която да се изплати обезщетението.

Какво трябва да направим за прехвърляне на майчинство?

На първо място, е нужно да представите приложение номер 8 пред предприятието и да изчакате тяхното становище. Ако има отказ, той трябва да бъде подплатен с аргументи от работодателя. В повечето случаи, предприятията приемат прехвърлянето на майчинство и следва одобрение. Откази са възможни в много малки случаи, така че няма от какво да се притеснявате към момента.

Следващата стъпка, е да предадете завереното копие от разрешителната заповед за прехвърляне на майчинство в НОИ, а също и да попълните декларация за изплащане на обезщетение. Ако детето не е български гражданин, е необходимо да предоставите заверено копие от акта за раждане. По този начин ще получите финансови средства под формата на обезщетение.

Ако не можете да се справите сами с подготвянето на документите, можете да потърсите съдействие от юрист, който да ви помогне и да оформи документацията. В крайна сметка няма нищо сложно в цялата процедура, а просто се изисква малко време, за да преминете през нея.

Имайте предвид, че прехвърляне на майчинство може да се направи не само към бащата, а и към бабата и дядото от двете страни на семейството. Не пропускайте да се консултирате със специалист, ако желаете да прехвърлите майчинството на други членове на семейството ви.

Обобщителни думи

По този начин можете да прехвърлите майчинство на баща, баба или дядо и да продължите да изпълнявате трудовите си задължения. На ваше място ще застане член на семейството, който ще получи отпуск и ще можете да се възползвате от обезщетение. Надяваме се, че тази статия е успяла да ви бъде полезна, а за повече въпроси се обърнете към предприятието ви и НОИ.

Често задавани въпроси

Колко трудов стаж трябва да имам за прехвърляне на майчинство?

Вие трябва да имате поне 12 месеца трудов стаж в предприятието, за да прехвърлите майчинството. Това важи както за майката, така и за бащата.

Как да получа обезщетение при прехвърляне на майчинство?

Нужно е да попълните заявление – декларация в НОИ, когато детето е навършило 6 месеца и да впишете банкова сметка, на която да ви бъде изплатено обезщетението.

Мога ли да получа отказ за прехвърляне на майчинство?

Ако не отговаряте на условията за трудов стаж в предприятието, можете да получите отказ.

Информация за автора