Счетоводни Услуги » Блог » Трудов стаж (Категории и как се изчислява)

Трудов стаж (Категории и как се изчислява)

Трудов стаж (Категории и как се изчислява)Трудовият стаж играе важна роля при пенсиониране. Към актуалния момент жените, трябва да имат навършени 62 години и 36 години и 4 месеца осигурителен стаж, а мъжете се пенсионират на 64 години и трябва да имат 39 години и 4 месеца трудов стаж. Разбира се, категориите за трудов стаж също са от голямо значение, както ще разберете от тази статия, която подготвихме по темата.

Как се изчислява трудов стаж?

Изчислението на трудовия стаж се прави за дни, месеци и години. Трудовият стаж се изчислява за цялото време, в което е полаган труд, а не само за работната му част. При прекратяването на трудовите правоотношения, работодателите трябва да признаят стажа за почивните и празнични дни, като водейки се от това стажът за дни, месеци и години е свързан с календарния период от датата, в която работникът постъпва, до датата на прекратяването на трудовия му договор.

За да бъде зачетен 1 ден трудов стаж, работникът трябва да е отработил поне половината от посоченото в закона работно време за деня по едно или няколко трудови правоотношения при работодателя си. Тук обаче не трябва да се забравя, че почивните дни и празниците се зачитат за трудов стаж, без да е нужно да бъде отработено половината от работното време за деня.

За 1 месец трудов стаж се брои периодът, в който са изработени пълните работни дни в месеца, а за 1 година се зачита трудовият стаж, който е натрупан 12 месеца трудов стаж. Срокът на трудовото правоотношение започва от момента на първия работен ден и свършва в деня, предхождащ датата при прекратяване на трудовия договор. Това е времето за трудовия стаж.

Трудовият стаж се изчислява от оторизиран счетоводител на предприятието, в което работите и се записва във вашата трудова книжка. Последната трябва да бъде предадена на НОИ при пенсиониране, за да може да се вземе предвид натрупания трудов стаж към актуалния момент.

Категории при пенсиониране

Има три категории, от които зависи датата на вашето пенсиониране. Най-висока е първа категория, следвана от втора категория, а най-ниска е трета категория. Тук ще обясним, кои работници / служители, могат да получат различните категории и да се възползват от тях при пенсиониране за осигурителен стаж и възраст. За повече информация може да се обърнете към добър юрист.

Първа категория по чл.1 за труд се дава на инженерно-технически специалисти и ръководни служители, както и на служители работещи под земята в рудници, мини и хидротехнически обекти. В това число влизат минни спасители и ръководители на минноспасителната служба. В същото време първа категория се дава на служители в металургията, екипажи на кораби и служители осигуряващи превоз на химически вещества, въглища и нефтопродукти от индустрията.

Втора категория по чл. 2 за пенсиониране пък получават работниците извършващи ремонти в металургични цехове или такива извършващи работа под земята от състава на рудничното ръководство. Втора категория при пенсиониране се дава на работещите в производството на пиротехнически средства и взривни вещества, както и на работници, които работят и произвеждат цимент, каучук, латекс, пигменти и багрила, хлор и избелващи препарати, фосфорни соли и разтвори на каучукова основа. 

От втора категория труд могат да се възползват още машинисти, шофьори на автобуси и тролейбуси, работници и инженерно-технически специалисти, заети в експлоатацията на софийското метро. Към тях причисляваме и ръководителите на полети в летищата. Цирковите артисти, акробатите и еквилибристите, също получават втора категория труд при пенсиониране.

Разбира се, към втора категория труд приспадат още много професии, които ще бъдат информирани от счетоводството на предприятието, когато настъпи време за пенсия и подаване на документи в поделенията на НОИ. Всички професии са описани в чл. 2 от втора категория при пенсиониране. В него са отразени различните дейности, за които се получава категорията.

Трета категория труд за пенсиониране получават всички работници и служители, които не са включени в чл. 1 и чл. 2 за пенсиониране. Ако имате допълнителни въпроси, можете да ги зададете към счетоводителя на предприятието или към най-близката институция на НОИ.

Често задавани въпроси

Какво се счита за непрекъснат стаж?

Непрекъснат стаж се счита, когато лицето работи на едно и също работно място без прекъсване. Интервалите между работни места не се включват в непрекъснатия стаж.

Мога ли да включа стаж, прекаран в чужбина?

Да, ако сте работили в чужбина и имате документи, които удостоверяват този стаж, той може да бъде признат и включен в общия ви трудов стаж в България.

Как се изчислява стажът, прекаран по трудов договор?

Стажът, прекаран по трудов договор, се изчислява на основата на работните дни, които сте прекарали на съответната позиция. Всеки ден на работа се счита за работен ден в трудовия стаж.

Информация за автора